Tanıtım Filmi 6349 Sokak No:33 Daire:3 | Bostanlı Gsm : 0506 343 68 00 Tel : 0232 330 63 63

CİNSEL EĞİTİM VE MAHREMİYET


Toplumda cinsellik konusunun konuşulması en zor konulardan biri olduğunun hepimiz farkındayız. Fakat çocuğunun doğru ve sağlıklı bilgi almasını isteyen her ebeveyn bir gün bu konu hakkında konuşmak durumunda kalacaktır. Cinsellik konusu, çocuğunuzla konuşmaktan çekinilecek veya korkulacak bir konu asla değildir. Önemli olan, çocuğunuzun yaşına uygun, anlayabileceği, kısa ve net bilgiler verebilmenizdir. Gereğinden fazla bilgi vermek çocuğunuza ağır gelebilir ve işleri daha karmaşık bir hale getirir. Bu sebeple ona sorduğu soruları cevaplayacak kadar bilgi vermeniz merakını gidermek için yeterli olacaktır.

Cinsel gelişim de çocuğunuzun tırmandığı gelişim basamaklarından biridir ve her çocuk, çoğu konuda olduğu gibi bir gün cinsellik hakkında da sorular sormaya başlayacaktır. Bu sebeple onunla bu konuyu konuşmak için acele etmenize gerek yok. Zaten kendisi, cinselliği ve cinsiyetleri keşfetmeye başladığı an merakını gidermek için size sorular sormaya başlayacaktır. Ebeveynlerin bu sorulara verdiği cevaplar ve sergilediği tutumlar ise çocuğu cinsel hayata hazırlamakla birlikte, sağlıklı kimlik ve cinsel benlik gelişimine destek olacaktır. Bunun yanında verilen mahremiyet eğitimi ise çocuğun kendisini cinsel istismardan koruyabilmesini de sağlayacaktır.

Cinsel eğitim ve mahremiyet eğitimi birbirlerini tamamlayan parçalar olsalar da, mahremiyet eğitimi daha kapsamlı bir kavramdır. Cinsel eğitim, çocuğun cinselliği ve kendi cinsiyetiyle ilgili sorduğu soruları ve cevapları kapsarken; mahremiyet eğitimi bütün bunların yanında, çocuğun kendisinin ve diğer insanların özel alanı ve bedensel sınırlarının farkına varması ile iyi ve kötü dokunuşları ayırt edebilmesiyle ilgili bilgileri kapsar. Çocuğa bedeninin kendisine ait olduğu ve bedeniyle ilgili konularda kendisinin karar verebileceği küçük yaşlardan itibaren öğretilmelidir.


3-4 Yaş Çocuklarının Cinsel Gelişim Özellikleri

Kız ve erkek bedenindeki farklılıkları öğrenmeye çalışır.

Kendi bedenine ve yetişkinliklerin bedenine dokunmak isteme, özel bölgelerini incelemek isteme davranışı görülebilir.

Kıyafetlerini çıkarır, çıplak kalmayı ister.

Doğumla ilgili sorular sormaya başlar.

Cinsel içerikli oyunlar (doktorculuk, evcilik vb.) oynamaya başlar.

Özel bölgelerini başkalarına göstermek isteyebilir.

Başka insanları çıplakken görmeye çalışır. Banyo ve tuvaletteki durumlarına aşırı ilgili olabilir.

 

5-6 Yaş Çocuklarının Cinsel Gelişim Özellikleri

Yaşıtlarıyla cinsel oyunlar (doktorculuk, evcilik, hemşirelik vb.) oynamaya devam eder.

Vücudun özel bölümleri ile ilgili kelimeleri kullanabilir.

Birbirlerinin bedenlerini inceleme isteği gözlenebilir.

Sosyalleşmenin artmasıyla birlikte aşık olma, evlenme gibi kavramlardan bahsedebilir.

Birbirlerine dokunma, öpme isteği görülür.

Cinsiyetin değişmediğini kavramaya başlar.

Karşı cinse özgü davranışlar sergileyebilir (uzun sürmediği takdirde endişelenmeye gerek yoktur).

Özel alanlar netleşmeye başlar. Bu nedenle banyo yaparken, giyinirken ya da soyunurken utanma davranışı gözlenir.

Oyunlarda ilk tercihi kendi cinsiyetinden arkadaşlarıdır.


Cinsel gelişim sürecinde karşılaşılabilecek durumlardan biri de mastürbasyondur. Genellikle 3-5 yaş arasındaki çocukların dokunma veya sürtünme yoluyla cinsel organlarından zevk aldıklarını keşfetmesiyle ortaya çıkar. Yapılan en büyük hatalardan biri, mastürbasyon yaptığı fark edilen çocuğun sert bir şekilde uyarılmasıdır. Bu durumun tırnak yemek veya parmak emmekten farklı bir durum olmadığını, çocuğun bunu sadece meraktan veya duygusal doyum amacıyla yaptığını unutmayın. Bu durumda yapılacak en doğru hamle çocuğa kızıp uyarmak yerine dikkatini başka yöne çekmek, eğer toplum içinde yapıyorsa odasında yapmasını söylemektir. Süreç doğru yürütüldüğü takdirde, davranış zaman içinde yok olacaktır.

Cinsellik ve mahremiyet eğitimi çocuğa anne-babası tarafından verilmelidir. Çocuk cinsellikle ilgili merak ettiği konuları anne-babasıyla rahatlıkla konuşabilmelidir. Çocukların bu bilgileri kendi ebeveynlerinden alması onların ebeveynleriyle olan ilişkilerinin ve güvenlerinin güçlenmesini sağlar. Çocuk soruyu hangi ebeveyne sorduysa o cevap vermelidir. Ayıplamak, sorular karşısında tepkisiz kalmak, başka bir ebeveyne/kişiye yönlendirmek veya cinsel terimlerin isimlerini değiştirmek çocuğun cinsellikten ve cinsiyetinden utanç duymasına veya merakını farklı kaynaklarla giderme ihtiyacı duymasına sebep olur. Bu sebeple sorular karşısında sakin bir tavır sergilemeye çocuğunuzun yaşına uygun, kısa ve net cevaplar vermeye özen göstermelisiniz ki çocuğunuz en doğru ve sağlıklı bilgiyi sizlerden alabilsin.

Fakat hepsinden önemlisi, çocuğunuza bu bilgileri verirken sevgiyi de dahil etmeyi unutmayın. Çünkü çocuğun sağlıklı gelişimi için sevgiyi aile ortamında görmesi ve hissetmesi gerekmektedir.