Tanıtım Filmi 6349 Sokak No:33 Daire:3 | Bostanlı Gsm : 0506 343 68 00 Tel : 0232 330 63 63

OKUL FOBİSİ


Nedir?

- Okul fobisi, çocuğun hissettiği endişe sebebiyle okula gitmek istememesi durumudur.

- Birden fazla sebebi olabileceği gibi en sık görülen sebebi ayrılık kaygısıdır.

- Ayrılık kaygısı, çocuğun bakım veren kişiden ayrılırken yoğun bir endişe ve korku yaşaması durumudur.

- Okulun ilk günlerinde çocukta okula gitmek istememe, ağlama, anne-babadan ayrılamama gibi davranışlar görülür. Bunların yanında bazen de karın ağrısı, mide bulantısı gibi fiziksel yakınmalar görülebilir.


Ne Yapılmalı?

- Çocuğun alıştığı huzurlu ev ortamından uzaklaşıp okul gibi belirsiz ve kuralları olan bir ortama girdiğinde tedirgin olması normal bir durumdur.

- Bu gibi durumlarda okulun ve ailenin işbirliği içinde olması çok önemlidir. Öncelikle çocuktaki kaygının sebebinin okulla ilgili olup olmadığı saptanmalıdır.

- Ayrılık kaygısı kaynaklı durumlar genellikle aşırı koruyucu veya kaygı seviyesi yüksek ailelerin çocuklarında ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda ailenin tutumu çok önemlidir. Bakım veren kişinin kaygısını çocuğa belli etmesi, çocuğun bu durumu kullanmasına sebep olabilir. Her ne kadar çocuğunuzdan ayrılacağınız için kaygılansanız da, bunu ona belli etmeyin.

- Aile üyelerinin çocuğu ağladığı için yargılamak yerine çocuğun hissettiği kaygıyı anladığını ona göstermesi önemlidir. Onu anlayın ve çocuğunuza onu ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin.

- Çocuklar özellikle belirsiz durumlarda yoğun tedirginlik hissederler. Bu sebeple ona yanından ayrılmadan önce nereye gideceğiniz ve ne zaman döneceğinizle ilgili açıklamalar yapın. Fakat unutmayın ki okul öncesi çocuklarda saat kavramı yoktur. Bu yüzden mümkün olduğu kadar somut açıklama yapmaya özen gösterin.

- Her şeyden önce ise çocuğunuzla vakit geçirin. Böylece çocuğunuzun size olan güveni artacak ve bu durum ayrılık kaygısının hafiflemesine yardımcı olacaktır.