Tanıtım Filmi 6349 Sokak No:33 Daire:3 | Bostanlı Gsm : 0506 343 68 00 Tel : 0232 330 63 63

METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUĞU TESTİ

 

METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUĞU TESTİ NEDİR?

   Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, 5-6 yaş çocukların psikolojik, fizyolojik ve bilişsel olarak ilkokula hazır olup olmadığını saptamak için kullanılan bir performans testidir. Verilen yönergeyi anlamayı ve uygulamayı başarmayı ölçer. Test, anaokulu sonunda veya birinci sınıfın başında okul psikoloğu tarafından uygulanır. Değerlendirme sonunda her öğrenci için özel olarak rapor oluşturulur ve velilerle paylaşılır.

   Metropolitan Testi, toplam 100 maddeden ve 6 alt testten oluşmaktadır. Ortalama 24 dakika sürmektedir.

 

ALT TESTLER

1-    Kelime Anlama Testi: Dilin anlaşılmasını ve kavranmasını ölçer. Öğrenciden, her satırda bulunun 4 resim içerisinden söyleneni seçmesi istenir.

2-    Cümleler: Yapı bakımından Kelime Anlama Testi ile aynıdır. Öğrenciden, söylenen cümledeki olay akışını kavrayıp her satırda bulunan 4 resim içerisinden uygun olanı seçmesi istenir.

3-    Genel Bilgi: Kelime bilgisini ölçer. Öğrenciden, her satırda bulunan 4 resim içerisinden ne işe yaradığı söylenen nesneyi seçmesi istenir.

4-    Eşleştirme: Görsel algıyı ölçer. Her satırda çerçeve içinde bir resim bulunur. Öğrenciden, her satırda bulunan 4 resim içerisinden benzer olanı seçip çerçeve içine alması istenir.

5-    Sayılar: Sayı bilgisini ölçer. Öğrenciden, her satırda bulunan resimlerle ilgili verilen; sayı saymayı, yazmayı ve tanımayı ölçen yönergeler üzerinde sayı bilgisini kullanma becerisi göstermesi istenir.

6-    Kopya Etme: Görsel algı ve hareket kontrolünün birleşimini ölçer. Öğrenciden, her satırda bulunan sembol ve şekilleri kopya etmesi istenir.


Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, okulumuzda uygulanmaktadır. Randevu almak için bana ulaşabilirsiniz!

 Psikolog Dilan Güngör