İletişim 6349 Sokak No:33 Daire:3 | Bostanlı Gsm : 0506 343 68 00 Tel : 0232 330 63 63

VELİ EL KİTABI


GEREKLİ EŞYALAR

·         Yedek giysiler

·         İç mekanda kullanılmaya uygun ayakkabı

·         Diş macunu ve kapaklı diş fırçası

·         Tarak

·         Dinlenme zamanında kullanmak için nevresim takımı (3 yaş sınıfları)OKULA GELİRKEN

·         Okulumuzda eğitim öğretim saat 07.30’da başlar saat 18.00’da biter.

·         Servis ile giden öğrenci okuldan velisi tarafından alınacaksa durumun gün içinde okula bildirilmesi gerekmektedir.

·         Öğrenciyi velisi dışında farklı birisi alacaksa velinin, öğrenciyi alacak olan kişinin adını, soyadını ve öğrenciye yakınlık derecesini okula bildirmesi, buna ek olarak öğrenciyi alacak kişinin yanında kimliğinin bulundurulması gerekmektedir.

·         Öğrencinin okula gelmediği günlerde velinin okulu konuyla ilgili bilgilendirmesi gerekmektedir.VELİ OKUL İLETİŞİMİ

 Acil durumlar

Acil durumda aranacak kişilerin sırası aşağıda yer almaktadır.

·         Öğrenci velisi,

·         Ebeveynler,

·         Acil durumda ulaşılmak üzere velinin okula bildirdiği kişiler.

Öğrenci ile ilgili, acil iletilmesi gereken bir bilgi olduğunda lütfen okulu arayınız.

Verdiğiniz bilgiler ilgili kişiye ulaştırılacak ve ilgili kişinin size geri dönmesi sağlanacaktır.

Eğitim saatleri içinde, acil durumlar ve randevular dışında sınıf öğretmenleri ile görüşme talep etmemenizi rica ederiz. Öğretmenlerimizin geçici de olsa görev yerlerinden ayrılmaları, o esnada sorumlulukları altında olan çocuklara dikkatlerini yeterince vermemeleri gibi sakıncalı bir duruma yol açacaktır.

 Bireysel görüşmeler        

Ders yılı içinde velimiz, öğrencinin gelişimini sınıf öğretmenleri ile değerlendirmek üzere en az iki kez bireysel görüşme için okula davet edilirler. Bu görüşmelerin dışında herhangi bir bilgi paylaşımı gerektiğinde okulumuz, öğrencinin velisi ile temasa geçerek ihtiyaç doğrultusunda telefon görüşmesi veya yüz yüze görüşme gerçekleştirmektedir. Velinin öğrenciyle ilgili bir bilgiyi okulla paylaşmak istediği durumlarda, bilginin en kısa zamanda ilgili kişiye iletilmesi bizim için önemlidir.

 İletişim

Öğretmenlerimiz her günün sonunda çocukların günlük iletişim defterini doldurur.

Bu defterden çocuğunuz hakkında gün içinde neler yaptığı, ne kadar yediği vb. bilgileri öğrenebilirsiniz. Bu sayede öğretmen-veli iletişimi yazılı olarak düzenli olarak sağlanır.

Okulumuzda veliye yönelik olan duyurular ve haberler, öğrencinin çantasına konulan notlarla iletilmektedir. Bu yüzden velilerimizden, her akşam öğrencinin çantasının içinde bir not olup olmadığını kontrol etmelerini rica ederiz.

Ayrıca okuldan imzalanması ve/veya doldurulması gereken bir belge yollandığında velilerimizin gereken işlemi en kısa zamanda gerçekleştirip belgeyi okula ulaştırmalarını rica ederiz.

Bir gezi veya etkinlik öncesinde, okula çocuk aracılığı ile para ulaştırılması gerektiği zaman 

Lütfen zarfa ya da kağıdın üzerine öğrencinin ismini ve tutarını yazınız.AİLE GÖRÜŞMELERİ VE REHBERLİK

Çocuğun doğal ortamdaki davranışları kurum psikoloğu tarafından gözlemlenir. Sosyal uyumu ve tüm gelişim alanlarındaki davranış modelleri izlenir. Gözlem sonucundaki değerlendirmelere göre, kurumun eğitimcileriyle işbirliği içinde, her çocuğa özel aile görüşmesi programlanır. Görüşmede ailelere çocuğun bulunduğu temel gelişim alanlarındaki düzey, okul içindeki genel davranış biçimleri ile ilgili bilgiler verilir. Aileden bu içerik ile ilgili bilgi alınır. Çocuğun genel durumuyla ilgili bütünsel olarak değerlendirme yapılır. Çocuğun ilgili, yetenekli olduğu alanlar belirlenerek okul içindeki yetenek eğitimi çalışmalarının ailenin de desteklenmesinin sağlanabilmesi amacıyla bilgi verilir. Sorun olan alanlarla ilgili danışmanlık hizmeti yapılır. Tüm bu görüşmeler sonucunda belirlenen programlar ailelerle işbirliği içinde yürütülür.


DANIŞMA GÖRÜŞMELERİ - ÖNLEYİCİ DANIŞMANLIK

Ailenin talebi ya da okulun öngörmesi üzerine kurum psikoloğu ile çözüm odaklı görüşmeler yapılır. Sorun olan alan tanımlanır. Aile ile birlikte nedenleri üzerine yoğunlaşılır ve işbirliği içinde çözüm basamakları belirlenir. Davranış planının uygulanmasının sağlıklı olup olmadığı takip edilir. Sorun olabilecek olan alanlar gözlemlenir. Sorun önleyici aile davranışları konusunda bilgi verilir.  


EĞİTİM

Derslerimiz, üniversite mezunu, uzman sınıf öğretmenlerimiz tarafından verilen ders ve etkinlikleri içermektedir. Bunlar; Türkçe dil etkinliği, müzik etkinliği, oyun etkinliği, fen-doğa çalışması, okuma- yazmaya hazırlık, sanat etkinliği, mutfak atölyesi, hareket koordinasyon etkinliği, matematik etkinliği, dikkat ve algı çalışmaları, drama etkinliği ve kavram çalışmalarıdır.


SAĞLIK

 Hastalık Durumunda

Soğuk kış günleri yaklaştıkça, öğrencilerimizde soğuk algınlıkları ve kırgınlıklar da ortaya çıkmaya başlamaktadır. Tüm öğrencilerimizin, yılı olabildiğince sağlıklı geçirebilmeleri için sizlerden birkaç ricamız olacaktır. Çocuğunuzun hafif ateşli veya kırık olduğunu fark ettiğiniz zaman lütfen okula göndermeyiniz. Sağlıklı olmayan çocuk eğitimden faydalanamayacaktır.

Bu şekilde okulda bulunmak öğrencinin iyileşme sürecini geciktireceği gibi hastalığının diğer çocuklara bulaşmasına sebep olabilir. Hastalık durumlarında, çocuğunuzun iyileşene kadar dinlenmesine izin vererek kendini tam olarak iyi hissettiğinde okula göndermenizi rica ederiz.

 Düzenli Olarak Kullanılan İlaçlar

 Çocuğunuzun okulda düzenli alması gereken ilaç olduğunda lütfen;

·         İlacın saatini ve dozunu içeren bir notu iletişim defterine yazınız.

·         İlacın güvenli bir muhafaza içinde olduğundan emin olunuz.

·         İlaç gönderdiğiniz günlerde lütfen okulu arayarak konu ile ilgili bilgi veriniz.GİYİM

·         Rahat hareket etmesine izin veren türden olmasına,

·         Kolayca giyip çıkartılabilmesine,

·         Kirletmekten korkmayacağı giysiler olmasına,

·         Hem iç hem de dış mekan hava koşullarına uygun olmasına dikkat etmenizi rica ederiz.

·         Ayakkabıların kaymayan cinsten ve lastik tabanlı olmasına,

·         Özellikle kız çocuklarımızın kolye ve sallanan küpe gibi tehlike arz edebilecek takılar takmamasına özen göstermenizi,

·         Okulda kirlenen ve eve gönderilen yedek kıyafet ve iç çamaşırlarının yerine temiz olanlarını yollamanızı rica ederiz.BESLENME

Yemeklerimiz okulumuzun mutfağında, hijyenik koşullara uygun olarak pişirilir. Sabah kahvaltısı öğlen yemeği ve ikindi kahvaltısı olmak üzere 3 öğün yemek hazırlanır. Yemek listemiz aylık bültenler halinde velilere bildirilir. Günlük iletişim defterlerinden her gün çocuğunuzun ne kadar yemek yediğini takip edebilirsiniz.TEMİZLİK

Okulumuz sürekli olarak sağlığa zarar vermeyen konsantre hijyenik malzemeler ile dezenfekte edilir. Her etkinlik sonrası sınıflarımız havalandırılır.


GÜVENLİK

Okulumuz öğrencilerimizin güvenliği açısından çok sayıda bulunan güvenlik kameraları ile denetlenir. Öğrencilerimiz velisinin yazılı izni olmadan başka kişilere teslim edilemez. Çocuklarımız alan gezilerine velilerden alınan imzalı gezi izin dilekçeleri ile katılabilirler.SOSYAL - KÜLTÜREL ALAN GEZİLERİ

Gün içinde öğrendiklerimizi pekiştirmek, hayatla bağdaştırmak, en önemlisi keyifli zaman geçirebilmek için okul dışına alan gezileri düzenlenir. Geziler velilere önceden gezi izin dilekçeleri ile bildirilir.SERVİS

Okul çevresine yakın güzergaha okul servis hizmeti vardır. Servis aracımız çocuklara özel, tam donanımlı araçtır.     


OYUNCAK VE KİTAP GÜNÜ

Okulumuzda tüm çocuklarımızın heyecanla bekledikleri her Pazartesi kitap, her Cuma oyuncak günüdür. Bu günün amacı, öğrencilerimizin kendilerine ait olan ve sevdikleri eşyaları paylaşmayı öğrenmelerine destek olmaktır. Bu sebeple çocuklarımızın çok sevdikleri bu günde getirdikleri oyuncakların paylaşmaya yönelik ve birden fazla çocuğun oynamasına izin verecek türden olmasına özen göstermenizi rica ederiz. Okula getirilecek oyuncakların silah, bıçak gibi şiddet içeren ve çocuğun, kaybolduğunda veya zarar gördüğünde üzüleceği oyuncaklar olmamalarına dikkat etmenizi rica ederiz.OKULUMUZDA DOĞUM GÜNÜ KUTLAMALARI

·         Doğum günü kutlamaları ikindi kahvaltı saatinde gerçekleşir.

·         Kahvaltı saatinden sonra kısa bir süre müzikli kutlama yapılır ve doğum günü çocuğunun istediği oyunlar oynanır.

·         Doğum günlerinin kusursuz bir şekilde kutlanması için velilerimizden ricalarımız şunlardır:

·         Velinin doğum günü tarihinden en geç 1 hafta önce kutlamaya katılacağını bildirmesi,

·         Yiyecek olarak pasta (lütfen az kremalı, ağır olmayan, çocuklar için özel olarak üretilmiş olmasına özen gösterelim) ve arzu edildiği takdirde en fazla 2-3 çeşit yiyecek getirilmesi,

·         İçecek olarak taze sıkılmış meyve suyu ikram etmemiz için bize bir gün öncesinden veya sabahtan mevsim meyvesi getirmeniz rica olunur.

·         Doğum gününe öğrenci velisi ve yakınlarından maksimum 5 kişi gelmesi rica olunur.